Teknik Servi Formu Buradan İndiriniz    

Türkiye'de İlk ve Tek!

Siz değerli FIMI X8- FIMI A3- XIAMI DRONE 4K/1080 kullanıcılarına hizmek vermekten gurur duyuyoruz. FIMI X8- FIMI A3- XIAMI DRONE 4K/1080 dronları ülkemizde kullanılmaya başladığı ilk andan itibaren yılların biriktirdiği tecrübemizle sizlere tamir, bakım, satış ve teknik servis hizmeti sunuyoruz.

Güvenilir,Dürüst ve İlkeli

Bizi tercih etmiş yüzlerce müşterimize teşekkür ederiz. Türkiye de en geniş FIMI X8- FIMI A3- XIAMI DRONE 4K/1080 yedek parça stoğuna sahip, en gelişmiş ekipmanlar ve cihazlar kullanılarak mümkün olan en kısa sürede siz müşterilerimizin arızalarını gidermeye ve hizmet vermeye devam ediyoruz. 

Ustalık ve Mühendislik Bir Arada

Sizin FIMI X8- FIMI A3- XIAMI DRONE 4K/1080 dronlarınızı ilk günkü haline getirmek bizim için bir işten öte bir tutkudur. Yılların vermiş olduğu ustalık becerileri ile mühendislik bilgilerinin harmanlandığı servisimizde dronunuza ait çözülemeyen yada giderilemeyen hiç bir ariza yoktur.

Ücretsiz Arıza Tespiti

Servisimize gönderdiğiniz dronların arıza tespitleri tarafımızdan ücretsiz olarak gerçekleştirlir ve tarafınıza tahmini ücret bilgisi verilir. Kabul edilmesi durumunda tamir yapılır ve belirtilen süre içerisinde teslim edilir.
*Tarafımıza arıza tespiti için gönderilen FIMI X8- FIMI A3- XIAMI DRONE 4K/1080 dronlarınızı YURT İÇİ KARGO ile Karşı Ödemeli Gönderebilirsiniz.
Tarafımıza gönderilen cihazlar “anlaşmalı kargomuz” olan Yurt İçi Kargo ile yollanmalı, içerisine sitemizden aldığınız “tamir/servis fişini” çıktı alarak bırakmalısınız! Arızalı ürünü orjinal kutusunda göndermeniz zorunludur.

UYARILAR (!) LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUN (!)

  • Kutu içeriğinde eğer arızalı değilse pervane, şarj cihazı,hafıza kartı,wireless transmitter gibi aksesuarlar olmamasına özen gösterilmelidir, zira servisimiz bu aksesuarların kaybolmasından sorumlu tutulamaz.
  • FIMI X8- FIMI A3- XIAMI DRONE 4K/1080 Dronlarınızı bizlere gönderirken lütfen orijinal kutusunda ve kargo taşımasında oluşabilecek hasarlara karşı güvenlik tedbiri alınmış bir şekilde gönderiniz! Oluşabilecek arızalardan firmamız sorumlu değildir!
  • Oynanmış,kurcalanmış açılmış veya tamir edilmeye çalışılmış cihazlardan 100 TL arıza tespit ücreti alınacaktır. Bu tür müdahaleler arızayı büyütmekte ve işimizi çok zorlaştırmaktadır. Bu tür cihazlardan 2 katı işçilik ücreti alınacaktır.
  • Yaptığımız iş garantilidir ve memnun kalmazsanız cihazı geri göndermeniz halinde takılan parça geri sökülmek sureti ile işçilik ücreti haricinde paranız iade edilir.
  • CİHAZINIZI TEKNİK SERVİSE GÖNDERMEK İSTİYORSANIZ YUKARIDA BULUNAN “XIAOMI & FİMİ X8/A3 TEKNİK SERVİS KAYIT FORMUNU” DOLDURUNUZ! BİLGİLERİNİZ BİZE MAİL İLE ULAŞACAKTIR!
  • MÜMKÜNSE GÖNDERİCİ İSMİ, BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEN, “XIAOMI & FİMİ X8/A3 TEKNİK SERVİS KAYIT FORMUNDAKİ KAYIT EDİLEN İSİM AYNI OLMALIDIR!
  • FIMI X8- FIMI A3- XIAMI DRONE 4K/1080 TEKNİK SERVİS KAYIT FORMU dolduran her müşteri bu sözleşmeyi kabul etmiş sayılır!